Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
reklama:

10 zaručených rád, ako zlepšiť pamäť

reklama:
Zdá sa vám, že už si nie ste schopní zapamätať toľko, čo predtým? Je dokázané, že s pribúdajúcim vekom pamäť slabne. No vieme aj to, že s pamäťou je to ako so svalmi. Je potrebné ju posilňovať a udržiavať v kondícii, inak ochabne a zlenivie.

 

Jedine precvičovaním a trénovaním pamäti môžeme predísť alebo oddialiť prípadné ochorenie v neskoršom veku.

 Maxresdefault.jpg

Ako a čím pamäť účinne a efektívne posilňovať?

1. Pravidelný pohyb

Nemusíte hneď začať holdovať vrcholovému športu, stačí napríklad pol hodiny rýchlej chôdze denne alebo niekoľkokrát do týždňa. Zabudnite na výťah a choďte po schodoch. Vhodné je mierne posilňovanie aj dlhšie prechádzky.

Muscle memory.jpg

2. Zdravší jedálniček

Stavte na dostatok ovocia a zeleniny, skúste celozrnné pečivo, obmedzte údeniny, cukor a tuky. Nefajčite, obmedzte pitie kávy a sladených nápojov . Skúste ich nahradiť ovocnými a zeleninovými šťavami, občas si dajte bylinkový čaj a pite dostatok vody.

3. Každodenné aktivita a styk s priateľmi

Nezostávajte sami doma, choďte do spoločnosti. Udržujte kontakt a dobré vzťahy so susedmi, zapíšte sa napríklad do vzdelávacích kurzov pre seniorov, zúčastniť sa môžete aj špeciálnych akcií určených na precvičovanie  pamäte .

Group Of Friends Having Cheese And Coffee Dinner Party
Group Of Friends Having Cheese And Coffee Dinner Party

4. Luštenie krížoviek

Čítanie a lúštenie krížoviek patrí k najlepším spôsobom pravidelného precvičovania pamäti. Ak vás tieto činnosti vyložene bavia, máte vyhraté! Rovnako tak môžete vziať do ruky slovník a pokúsiť sa zapamätať si každý deň niekoľko nových cudzích slov.

5. Vyhýbajte sa nadmernému stresu

Snažte sa menej rozčuľovať a dostávať sa do psychicky vypätejších situácií. Nájdite si nového koníčka. Stresu vás zaručene zbaví práca na záhrade, maľovanie, práca s keramikou a iné.

6. Obmedzte cigarety a alkohol

Snažiť sa obmedziť či prestať fajčiť by malo byť samozrejmé, aj keď toto bohužiaľ nepatrí k tým najmenej obtiažnym výzvam. Alkohol si môžete dopriať príležitostne a striedmo.

Be9de6a7d8_89005747_o2.jpg

7. Lieky na spanie- pozor na ne

Pri pravidelnom a dlhodobom užívaní môžu viesť k zhoršeniu pamäti a ďalších mozgových funkcií. Rozhodne po nich teda nesiahajte príliš často a vždy radšej po konzultácii s lekárom.

8. Jedzte ryby!

Látky obsiahnuté v rybom mäse a morských plodoch (omega-3 mastné kyseliny), pomáhajú ochrániť mozog pred starnutím a chorobami, ktoré ich sprevádza. Tieto látky sa dajú len ťažko získať z iných potravín. Ryby by preto určite nemali chýbať vo vašom jedálničku, ak sa cítite ohrození práve zhoršovaním pamäti.

374142.jpg

9. Potravinové doplnky a lieky pre zlepšenie pamäti

O tejto možnosti sa poraďte so svojím lekárom. Potravinové doplnky nekupujte bez odborného odporúčania. U liekov sú známe vedľajšie účinky.

10. Strážte si hmotnosť a krvný tlak

Podľa niektorých štúdií má na činnosť mozgu a pamäťové funkcie vplyv aj obezita a vysoký krvný tlak . Vyššie riziko vzniku pamäťových porúch tak podľa nich hrozí napríklad ľuďom s hodnotou BMI okolo tridsať.

reklama:
reklama:
reklama:

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 16. mája 2016

Podobné články

Odporúčame

Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.
Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...