10 úžasných obranných mechanizmov ľudského tela, o ktorých ste nevedeli

Zdieľať
slza
10 úžasných obranných mechanizmov ľudského tela, o ktorých ste nevedeli Foto: depositphotos.com

Ľudské telo je fascinujúcou kombináciou rôznych systémov, ktoré neustále pracujú na tom, aby nás ochránili pred nebezpečenstvami každodenného života. Často si ani neuvedomujeme, aké úžasné a sofistikované obranné mechanizmy máme k dispozícii. V tomto článku vám predstavíme 10 neuveriteľných ochranných funkcií ľudského tela, o ktorých ste pravdepodobne ani netušili.

10 ohromujúcich obranných funkcií ľudského tela, ktoré ste nepoznali!

Ľudský organizmus je mimoriadne zložitý a obsahuje množstvo systémov, ktoré je ťažké pochopiť. Jedným z najzaujímavejších a najdôležitejších je ochranný systém nášho tela, ktorý nás chráni 24 hodín denne, 7 dní v týždni pred rôznymi vonkajšími faktormi.

kýchanie
10 úžasných obranných mechanizmov ľudského tela, o ktorých ste nevedeli Foto: depositphotos.com

Obranné funkcie tela

  1. Zívanie. Hlavnou funkciou zívania je ochladenie mozgu po jeho prehriatí alebo preťažení.
  2. Kýchanie. Kýchame preto, aby sme sa zbavili alergénov, mikróbov, prachu a iných dráždivých látok, ktoré sa nahromadia v nosovej dutine.
  3. Pretiahnutie sa. Pretiahnutím sa pripravujeme telo na fyzickú námahu, ktorá nás čaká počas dňa. Rozprúdi sa krvný obeh, zlepší sa nálada a uvoľnia sa svaly.
  4. Štikútka. Štikútka nastáva, keď jeme príliš rýchlo, prehĺtame veľké kusy jedla alebo jednoducho prejedáme. Tým sa dráždi blúdivý nerv, ktorý je úzko spojený so žalúdkom a bránicou.
  5. Myoklonické zášklby. To je ten pocit, keď ležíte v posteli a už takmer zaspávate, no zrazu máte pocit, že vás niečo prekvapilo. Všetky svaly sa prudko stiahnu a vy sa okamžite prebudíte. Tento jav je spôsobený tým, že pri zaspávaní klesá frekvencia dýchania, spomaľuje sa pulz a svaly sa uvoľňujú. Mozog toto často mylne vníma ako stav pred smrťou a snaží sa vás prebrať.
  6. Nadmerné zvlhčenie pokožky. Keď sa končeky prstov zvlhnú, hrá to veľmi dôležitú rolu. Keď sa organizmus stretne so zvýšenou vlhkosťou, pokožka sa začne adaptovať, aby zlepšila priľnavosť na klzkých povrchoch.
  7. Strata pamäte. Strata pamäte často nastáva po nepríjemných zážitkoch. Mozog sa snaží navždy odstrániť tieto strašné momenty z našej pamäti.
  8. Husia koža. Hlavnou funkciou husej kože je znížiť stratu tepla cez póry na našej pokožke, čo pomáha telu udržať teplo v nepriaznivých klimatických podmienkach.
  9. Slzy. Okrem ochrany sliznice očí pred cudzími telesami slzy slúžia aj ako nástroj emocionálnej ochrany. Vedci veria, že v stresových situáciách organizmus vytvára nový, veľmi silný zdroj podráždenia, aby odvrátil pozornosť od prežívanej bolesti.
  10. Ďalšie zmysly V skutočnosti má človek viac než päť základných zmyslov a všetky plnia ochrannú funkciu. Tieto zmysly nám pomáhajú každý deň zabezpečovať našu bezpečnosť.

https://depositphotos.com/

husia koža
10 úžasných obranných mechanizmov ľudského tela, o ktorých ste nevedeli Foto: depositphotos.com

Buďme vďační nášmu telu za to, že každý deň pracuje na našej ochrane. Náš organizmus je pod neustálou kontrolou a stará sa o nás viac, než si uvedomujeme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané