Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

10 super tipov proti chrápaniu!

reklama:

Chrápanie čiže hlasné dýchanie je podľa lekárov častá porucha spánku.

Nepríjemné zvuky vydáva približne 25 percent mužov a 15 percent žien.

Existuje niekoľko rád, ako si od chrápania uľaviť.

Snoring.jpg

Nespite na chrbte

Rad ľudí prestane chrápať, keď sa otočia na bok. Ak máte tendenciu sa vracať späť na chrbát, môže vám pomôcť mať na chrbte pyžama kapsičku na tenisovú loptičku..

Potom už si určite ležanie na tejto časti tela neužijete.

Snoring 1024x536.jpg

Nadváha

Pokiaľ máte kilá navyše, zabojujte a zbavte sa ich, môže vám to tiež uľaviť od chrápania.

Vyhnite sa alkoholu pred spaním

Minimálne dve hodiny pred spaním nepite alkohol a neberte sedatíva. Tieto látky uvoľňujú svaly a tým môžu zvýšiť riziko chrápania.

Spánková „hygiena „

Choďte spať pravidelne, naplánujte si aspoň 7 až 8 hodín spánku, v spálni udržujte odporúčanú teplotu (do 20 stupňov) a zvlhčujte a čistite tu vzduch, pravidelne vetrajte.

Vyvýšená poloha

Zdvihnutá horná časť postele (tak o 10 cm) alebo niekoľko vankúšov pod hlavou môže dýchanie v spánku uľahčiť.

Existujú tiež špeciálne tvarované vankúše, ktoré sľubujú, že môžu od chrápania uľaviť.

C700x420.jpg

Upchatý nos

Ak je príčinou chrápania prekážka v dýchacích cestách, oslovte so žiadosťou o pomoc lekára: môže vám odporučiť napríklad nosový sprej  na chronickú nádchu alebo operáciu prípadného fyzického problému, ktorý bráni vzduchu prúdiť nosom.

Dýchanie

Ak vás trápia „len“ zvuky a nie spánková apnoe, môžete skúsiť použiť nalepovacie pomôcky, ktoré pomáhajú udržať otvorený priechod nosom (pásky, ktoré „rozťahujú“ nozdry od seba a podobne).

Prírodné prípravky

V lekárňach i obchodoch s bylinkami môžete nájsť rôznych pomocníkov proti chrápaniu: spreje do krku aj nosa, čaje, tablety či kapsule, masážne oleje, éterické oleje a tak ďalej.

Lekári sú skeptickí, ale kto vie, možno práve vám niektorý prípravok pomôže.

Dychové cvičenia

Na internete nájdete odporúčané cvičenie na „vypracovanie“ svalov hrdla a krku, podľa odborníkov vraj môže pomáhať aj spev alebo hra na niektoré dychové nástroje (didgeridoo, hoboj a podobne). Pomôcť vám môžu aj dychové cvičenia.

Keď nič nepomôže je na rade doktor

Predovšetkým ak chrápete bez ohľadu na polohu, v ktorej spíte, alebo ak chrápete tak, že vzbudíte aj sami seba, nemali by ste návštevu lekára odkladať. Predovšetkým u spánkového apnoe je potom návšteva vyložene nevyhnutná. Lekár môže odporučiť napríklad prístrojové riešenia (stroj CPAP – masku, ktorá sa pripevní na tvár a tlakom pomáha vzduchu prúdiť do pľúc) alebo operáciu (rôzne postupy odstraňujúce tkanivo z mäkkého podnebia alebo implantáty, ktoré mäkké poschodie spevňujú).

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 26. mája 2017

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.