Kalusy sú škvrny hrubej kože spôsobené trením a môžu to byť doslova bolesti. Často sa vyskytujú na rukách a nohách. Kým lekári môžu liečiť mozole špeciálnymi strojčekmi, kyselinami alebo pemzou, existujú aj domáce prostriedky, ktoré ľudia používali na liečbu mozoľov pomocou jednoduchých predmetov nachádzajúcich sa okolo domu.
Rozdrvte trochu aspirínu.
Jednoduchý aspirín môže pomôcť pri vyčistení mozoľov. Rozdrvte okolo 5 alebo 6 tabliet aspirínu a prášok zmiešajte s citrónovou šťavou a vodou. Vytvorte pastu, ktorú môžete umiestniť na kalus. Zabaľte oblasť teplou utierkou a zakryte ju plastovým vreckom. Asi po 10 minútach vyčistite pemzou. Ak ste diabetik alebo ste alergický na aspirín, túto metódu nepoužívajte.
Použite pastu zo sódy.
Pridanie jedlej sódy do kúpeľa na nohy môže pomôcť liečiť mozole, ale existuje menej chaotický spôsob. Jedlú sódu zmiešajte s vodou, aby sa vytvorila pasta, a pravidelne ju nanášajte na mozole, kým sa nezahoja.
Namočte nohy čaju.
Príjemný teplý čaj je vždy upokojujúci, ale môže byť tiež dobrý pre pokožku. Pri namáčaní mozoľov zmiešajte harmančekový čaj alebo čajovníkový olej do vody. Pomôže to vyschnúť pokožku. Ak čaj znečistí vašu pokožku, dá sa ľahko fixovať mydlom a vodou.
Trieť kukuričným škrobom.
Kalusov sa dá ľahko zabrániť. Natrite si nohy kukuričným škrobom, aby ste ich udržali v suchu, čím sa zabráni podráždeniu mozoľov a iných možných infekcií. Táto metóda môže tiež upokojiť bolestivé mozole a kôry.
Natrite octom.
Namočte bavlnenú utierku do octu a prilepte ju na kalus. Nechajte ju na mieste cez noc a potom prejdite pemzou. Uistite sa, že sa ocot dotýka kalusu a nie okolitej pokožky.
Rozotrite plátky ananásu.
Šupky ananásu majú enzýmy, ktoré môžu pomôcť zmäkčiť a odstrániť kalusy. Nasaďte kúsok čerstvej ananásovej šupky na kalus a zabaľte ho kusom látky, aby ste ju udržali na svojom mieste. Malo by sa to robiť raz za týždeň. Aplikácia ananásovej šťavy na oblasť môže tiež pomôcť pred a po zabalení.
Použite zastaraný chlieb do oblasti.
Zastaraný chlieb nemusí byť vhodný na konzumáciu , ale môže pomôcť zmäkčiť vašu pokožku. Predtým, ako idete spať, namočte polovicu plátku do jablčného octu a prilepte ho na kalus. Zabaľte ho do plastovej fólie a vložte do bavlnenej ponožky. Kalus by sa mal ošetriť do niekoľkých hodín.
Použite aloe cez noc.
Na tento trik môžete použiť aloe list alebo čistý aloe gél. Naneste mäsitú časť rastliny alebo gél na kalus a prikryte ho obväzom. Kalus by mal byť teraz dostatočne mäkký.
Olej z vitamínov A a E.
Vitamíny môžu pomôcť liečiť vašu pokožku, aj keď sa používajú lokálne. Zoberte ihlu a vpichnite buď kapsulu vitamínu A alebo E. Zozbierajte olej a aplikujte ho na kalus. Urobte to skôr, ako idete spať a pokračujte, kým sa kalus nezhojí.
Noste ponožky (alebo rukavice) so špeciálnymi krémami alebo vazelínou.
Exfoliačné krémy alebo pleťové vody môžu pomôcť pri liečbe kalusov, najmä ak obsahujú kyselinu salicylovú, močovinu alebo laktát amónny. Krémy na zmäkčovanie pokožky alebo vazelína môžu tiež pomôcť zmäkčiť kalus. Nosenie ponožiek alebo rukavíc po aplikácii krémov môže pomôcť utesniť vlhkosť kalusu na nohách alebo rukách.
ZDROJ: brightside.me