Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

10 príznakov rakoviny, ktoré my ženy často prehliadame!

reklama:

Hoci je o nás ženách známe, že na svoje zdravie dbáme predsa len o niečo viac ako muži, aj nám sa môže bohužiaľ stať, že príznaky, ktoré môžu byť známkou rakoviny, začneme prehliadať a nepripisovať im žiaden význam. Lenže to je obrovská chyba!

Cancer1.jpg

Článkov o jednotlivých druhoch rakoviny a ich symptómoch je tu na webe už veľa, ale aké sú všeobecné príznaky rakoviny, ktoré na sebe môžeme my ženy pozorovať?

Weight loss.jpg

Úbytok na váhe

Ukazuje vám ručička na váhe číslo, ktoré sa tomu pred týždňom nepodobá ani náhodou a to aj napriek tomu, že ste pre to nič neurobila? V tom prípade by ste mali zbystriť, pretože nevysvetliteľné chudnutie (cca 4kg za mesiac) môže byť dôsledkom rakoviny ale tiež napríklad zvýšenú funkciu štítnej žľazy.

Ab8d9211701d89ab0aa4d888b78d66f7.jpg

Nadúvanie

Bohužiaľ aj táto úplne bežná vec, ktorá trápi snáď každého, k rakovine tiež patrí a preto ju, nielen my ženy, neustále prehliadame. Pokiaľ ale na sebe žena začne pozorovať naozaj veľmi časté nadúvanie, môže sa jednať o výskyt nádoru vaječníkov.

Breast cancer thinkstock 759

Prsia

Už aj gynekológovia nám na každej prehliadke vštepujú do hlavy, že si máme vždy po menštruácii jemne prehmatať poprsie kvôli prípadným hrčkám. Lenže to nie je to jediné, čo by sa  mohlo na nich  objaviť. Akákoľvek zmena farby, citlivosti, štruktúry, či už kože, dvorca či prsníka celkovo, nie je dobré znamenie a s návštevou lekára by ste nemali otáľať.

Krvácanie mimo menštruáciu

Bohužiaľ aj tento jav môže byť príznakom rakoviny maternice a ženy by krvácanie mimo menštruačný cyklus nemali v žiadnom prípade prehliadať. Ak žena spozoruje krvácanie zo zažívacieho traktu, môže sa jednať o rakovinu hrubého čreva.

Actinic lentigines.jpg

Zmeny na koži

Väčšina z nás si dáva naozaj veľký pozor na svoje znamienka, lenže ani to nie je poistka proti rakovine kože. Pozor by sme si mali dávať aj na zmenu pigmentácie, alebo ak sa objaví jej nadmernej lúpanie.

Daa2787fb0f91b36ae9cd708fda99841.jpg

Bolesť pri prehĺtaní

Z neznámeho dôvodu ženy dokážu zdravotnému problému ustúpiť natoľko, že ho neskôr ani nevnímajú a práve bolesť pri prehĺtaní je jednou z nich. Veľa žien radšej začne konzumovať mäkšiu stravu, než aby tento problém riešila, lenže aj za týmto sa môže skrývať napríklad rakovina pažeráka.

Melancholy depression fibro 400x400.jpg

Depresia

Ktokoľvek, kto pociťuje nepríjemné depresie, by mal byť vždy riadne vyšetrený. Depresia totiž pre vedcov z nepochopiteľného dôvodu úzko súvisí s rakovinou pankreasu.

Open uri20150219 12651 bfl53j.jpeg

Hrčka v lymfatických uzlinách

Hrčka či opuch lymfatických uzlín sa môže objaviť v podpazuší, na krku a v podstate kdekoľvek na tele. Ak si teda nahmatáte hrčku alebo opuch, u ktorého neviete jeho príčinu, navštívte radšej svojho lekára.

Neustupujúci kašeľ

Kašeľ nie je nič neobvyklé, ak sprevádza prechladnutie, chrípku či alergiu. Ak však na sebe pozorujete len samotný kašeľ, nie je to nič, čo by ste mali prehliadať a pozor by ste si mali dávať aj na jeho intenzitu.

256409.jpg

Zmeny v ústach

U tohto bodu by mali zbystriť najmä fajčiarky. Akonáhle sa u vás objaví biely povlak na jazyku alebo biele miesta v ústnej dutine, môže to byť symptóm „prednádorového stavu“, ktorý však môže prestúpiť až do rakoviny.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

11733547 10205904570365195 1047848894 o
Autor Dátum 2. augusta 2017

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.