10 krokov a malých rád o tom, ako začať doma cvičiť

Zdieľať
Exercise fitness home workout yoga mat 9.jpg

Vôbec nevadí, keď veľkosť vášho bytu pripomína skôr krabičku od zápaliek – verte, že na cvičenie doma nepotrebujete vôbec veľký priestor, ani veľa času. Prečítajte si niekoľko tipov, ako začať.

Exercise fitness home workout yoga mat 9.jpg

Priestor

Najdôležitejším krokom k domácemu cvičeniu je vymedzenie vhodného priestoru. Nájdite si také miesto, kam sa budete môcť položiť na chrbát a vzpažiť aj rozpažit ruky, bez toho aby ste vrážali do nábytku. Ak je váš príbytok naozaj stiesnený a žiadny takýto priestor nemáte, jednoducho odsuňte nábytok na chvíľu bokom. Dajte tiež pozor, aby ste mali dosť miesta aj v stoji pri vzpažení a nehrozil pád lustra na hlavu.

Kúpte si podložku na cvičenie

Tým, že položíte podložku na podlahu, vymedzíte priestor, ktorý k aktivite budete potrebovať, ale tiež to bude pre vás jednoznačný signál, že sa ide cvičiť . Používanie vlastnej podložky je nielen pohodlné a hygienické, ale kvalitný podklad môže navyše stlmiť prípadné otrasy pri poskokoch, ktoré nepriaznivo pôsobia na kĺby a chrbticu. Pri cvičení jogy alebo preťahovaní zabráni pošmyknutiu.

Na cvičenie sa prezlečte aj keď ste doma

Aj keď chodíte doma v legínach a tričku, na cvičenie sa vždy prezlečte do iného oblečenia, prípadne si obujte čisté tenisky. Prezlečení sa do športového je rituál, ktorý dá vášmu mozgu znamenie, že sa ide cvičiť. Vytvoríte tým pre organizmus podmienený reflex a cvičenie sa stane rovnakým návykom, ako je potrebné čistenie zubov.

Počas cvičenia doma neodbiehajte

Pripravte si k podložke fľašu s vodou a uterák a prípadne ďalšie pomôcky, ktoré sa chystáte využiť , ako napríklad činky či kettlebell. Počas domáceho tréningu nikam neodbiehajte. Nenechávajte v hrnci bublať jedlo, ani nechoďte kontrolovať svoje ratolesti. Nastal čas, kedy sa chvíľu budete venovať len sebe.

Rozhodnite sa, kedy budete cvičiť

Vopred si premyslite, či je pre Vás lepšie zaradiť tréning na ráno či na popoludní alebo večer a určite si, ktoré dni sa budete aktivite venovať. Ideálne si naplánujte pevné tri dni v týždni. Zo svojho plánu nezľavujte, aj keď sa vám práve cvičiť nechce. Pravidelnosť je základom úspechu .

Cvičte pri hudbe

Skúste si nahrať svoju obľúbenú hudbu, ktorá Vás bude pri cvičení doma motivovať. Pri počúvaní hudby bude tréning lepšie utekať, ale tiež vám môže pomôcť udržať pozornosť .

Fast fat burning exercises to do at home 1024x672.jpg

Urobte si cvičebný plán

Pripravte si cvičebný plán , aby ste mali jasno, aké cviky chcete vlastne vykonávať, či budete posilňovať, preťahovať sa alebo páliť tuky.

Málo času? Tak makajte!

Ak máte času naozaj málo, zamerajte sa na intenzívny intervalový tréning. Na stopkách odmerajte 60 sekúnd, počas ktorých budete usilovne cvičiť, 20 sekúnd potom odpočívajte. V takom tempe Vám budete stačiť 10 – 15 sérií, ale efekt bude podobný, ako pri hodinovom snažení.

Dôležitý strečing

Aj doma sa vždy na konci posilňovacieho a aeróbneho tréningu pretiahnite. Zabránite tým natiahnutiu svalov, ktoré by vás mohlo odradiť od pokračovania.

Nehľadajte výhovorky

Prestaňte hľadať výhovorky, prečo cvičiť nemôžete, ale konečne začnite . Nie kvôli tomu, že je práve leto, ani kvôli manželovi, manželke alebo deťom, ale kvôli sebe , svojmu dobrému pocitu, pre svoje zdravie a aby ste boli v kondičke..

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané