10 faktov o ovulácií, ktoré je dobré vedieť, ak plánujete otehotnieť.

Zdieľať
01 5.jpg

Snaha otehotnieť vedie celý rad žien k tomu, že sa musia začať zaoberať o termíny ako je ovulácia, plodné dni a tak ďalej. A okrem iného – tiež vás môže doviesť k tomu, že lepšie spoznáte samy seba. Rovnako, ako to opisuje jedna z mamičiek na Modrom koníku: „Uvedomila som si, že neviem, ako vlastne fungujem. To, že mám ovuláciu mi napovedali bolesti v tomto období, ale kedy presne? Čo sa deje potom? Po 2 mesiacoch meraní viem, čo sa so mnou deje, kedy asi príde ovulácia a čo je po nej. „Poďte sa teda pozrieť na fakty, ktoré vám k tomu pomôžu.

1. Ovulácia znamená …

Termín ovulácie označuje jeden jediný okamih v priebehu menštruačného cyklu, a to konkrétne ten, v ktorom zrelé vajíčko opúšťa vaječník. Uvoľnené vajíčko cestuje do maternice a čaká, či bude pri svojej ceste oplodnené. Jeho cesta trvá 12 – 24 hodín.

2. Kedy v ženskom menštruačnom cykle dochádza k ovulácii?

Toto je veľmi zložitá otázka, pretože cyklus je u každej ženy iný a rovnako tak ovulácia je čisto individuálnou záležitosťou. Pozrite sa teda na to, ako všeobecne vyzerá cyklus ženy.

Menštruačný cyklus je zvyčajne počítaný od prvého dňa menštruácie. Už sama menštruácia môže byť v cykle rôzne dlhá u rôznych žien.  Normálne  menštruácia trvá 3 – 7 dní. Obdobie menštruácie a niekoľkých dní po nej sa označuje ako folikulárna fáza, pri ktorej dochádza ku zrenie folikulu (zrejúce vajíčko a vrstvy podporných buniek). Prvý deň menštruácie je vlastne prvým dňom zrenia nového vajíčka. Vrcholom tejto fázy je po cca 12 – 14 dňoch práve ovulácia, kedy dochádza k oddeleniu vajíčka od folikulu. K ovulácii teda dochádza asi v polovici menštruačného cyklu.

Zaujímavosť: Ak užívate dlhodobo antikoncepciu, blokujete tým prirodzenú komunikáciu medzi vaším mozgom a vaječníkom. A obnovenie tejto prirodzenej komunikácie po vysadení antikoncepcie nejakú dobu trvá. Môže sa teda stať, že otehotnenie nepôjde hneď, ale schopnosť otehotnieť musí žena znovu „získať“ časom. Niekedy to môže trvať aj rok alebo dva.

3. Je ovulácia odborný termín pre plodné dni?

Nie. Plodné dni bývajú s termínom ovulácie často zamieňané, ale nie je to rovnaké. Ovulácia je skutočne len okamih – okamih oddelenia vajíčka od folikulu. Plodné dni potom označujú obdobie, keď je pravdepodobné, že dôjde k oplodneniu vajíčka. Na výpočet tohto obdobia hrá úlohu nielen vajíčko, ale aj spermie a ich životnosť v ženskom tele. Tá sa pohybuje okolo 78 hodín. Plodné dni sú najčastejšie označované ako 3 dni pred a jeden deň po ovulácii.

4. Koľko sa pri ovulácii uvoľňuje vajíčok?

Zvyčajne v rámci folikulárnej fázy dozreje jedno vajíčko a to sa tiež uvoľní pri ovulácii. V prípade, že vajíčok dozreje viac a viac sa ich tiež uvoľní, môže pri oplodnení dôjsť k viacnásobnému tehotenstvu (dvojčatá, trojčatá, …). Tento jav je ale štatisticky skôr výnimočný. Pravdepodobnosť, že prirodzenou cestou vzniknú dvojčatá  asi 1,2%. U trojčiat je to už len asi 0,013%.

5. Ako spoznať ovuláciu?

Každá žena je iná, a tak aj akékoľvek príznaky ovulácie sa môžu líšiť. Ak chcete čo najpresnejšie sledovať, kedy u vás dochádza k ovulácii, mali by ste perfektne poznať celý svoj menštruačný cyklus. Niektoré ženy lepšie vnímajú signály ovulácie než iné, u niektorých sa tieto signály prejavujú intenzívnejšie. Niektoré z vás iste dokážu presne povedať, kedy u nich k ovulácii dochádza, skrátka a dobre vnímajú prirodzené signály svojho tela. A ktoré to môžu byť?

  • Vnímanie pachov – čuch je  ostrejší. Žena je evolučne nastavená na hľadanie vhodného mužského náprotivku, a to podľa potu, ktorý ju v tomto období tak nejako viac „vonia“.
  • Vyššia atraktivita – z rovnakých pohnútok, ktoré sú popísané vyššie, sa ženy v tomto období cítia (a možno skutočne sú) atraktívnejšie. Je dokázané, že v tomto období sa pleť ženy zjemní, má plnšie pery a rozšírené zreničky, mení sa dokonca jej prirodzená vôňa, ktorá je v období okolo ovulácie najpríťažlivejšia.
  • Zmena konzistencie pošvového hlienu – v období ovulácie sa hlien stáva tiahlym, redším a je priehľadný. Oproti tomu hneď po ovulácii zhustne a zbelie.
    Menia sa sliny a bazálna teplota – tieto prirodzené signály nespoznáte, ak nesledujete svoju ovuláciu s „odbornejšou“ pomocou.

Zaujímavosť: Niektoré ženy dokážu povedať presne na minúty, kedy u nich dochádza k ovulácii. Cíti napríklad aj to, či k ovulácii dochádza z pravého alebo ľavého vaječníka.

„Mám problém, nepociťujem na svojom tele prebiehajúcu ovuláciu, tzv. žiadne bolesti a ani ten hlien, maximálne bolenie v krížoch, čo je, predpokladám, PMS. Máte to tiež nejaká a napriek tomu máte overené, že ovuláciu máte? „O individualite vnímania ovulácie u každej ženy vás najlepšie presvedčí rozmanitosť odpovedí v diskusných fórach. Jedna z užívateliek reaguje na otázku svojou odpoveďou v ktorej zdôrazňuje, že ovuláciu nikdy nepociťovala a za mesiac bude rodiť, iná má skúsenosť s tým, že ju musela začať sledovať: „Nikdy som nepociťovala ovuláciu, až keď sa nám nedarilo otehotnieť, tak som začala s meraním bazálnej teploty – tá ovuláciu preukázala, a gynekológ mi asi dvakrát potvrdzoval ovuláciu ultrazvukom. Ovuláciu na sebe cítim až po pôrode. “

6. Prečo vlastne treba vedieť, kedy ovulujete?

Informácia o presnom dátume ovulácie je najhodnotnejšou v okamihu, kedy chcete (alebo naopak nechcete) otehotnieť. Tomuto dátumu potom veľa páru prispôsobuje svoj sexuálny život – podľa dátumu ovulácie sa určujú plodné dni, nechávajú sa „odpočívať“ spermie. Skrátka okolo ovulácie je najvhodnejšie obdobie pre otehotnenie! A ak otehotnieť nechcete, je dobré sa v týchto dňoch vyhnúť pohlavnému styku.

02 3.jpg

7. Ako je možné pomôcť si pri strážení konkrétneho dátumu ovulácie?

Veľkým benefitom je pre vás skutočnosť, že poznáte svoju ovuláciu z prirodzeného hľadiska. Následne môžete lepšie pozorovať, kedy ovulujete, aj odbornejšími metódami.

  • Ovulačné testy – ovulačné testy pre domáce použitie sú najčastejšie založené na prítomnosti  hormónu v moči. Upozorňujú na ovuláciu s predstihom, teda na začiatku alebo v priebehu tzv. Plodných dní.
  • Bazálna teplota – spôsob merania bazálnej teploty je najmä o tom, či dokážete byť disciplinované. Merať sa môže v ústach, pošve aj rektálne a prakticky ide o to, že sledujete svoj cyklus pomocou klesania a stúpania tejto teploty. Disciplína spočíva v tom, že najpresnejšie výsledky sa odporúčajú merať ihneď po prebudení, v rovnaký čas, za rovnakých podmienok (dĺžka spánku, ochorenia, stres – to všetko môže výsledky ovplyvniť). Bazálna teplota pri ovulácii je o asi o 0,5 ° C vyššia, než normálna teplota.
  • Sledovanie ultrazvukom – lekárska metóda, pri ktorej lekár sleduje veľkosť folikulu ultrazvukom a podľa nej dokáže odhadnúť, kedy dôjde k ovulácii. Dobre známa bude najmä ženám, ktoré sa už dlhší čas snažia otehotnieť.

8. Ovulujú všetky ženy?

Tu je odpoveď jednoznačná – nie. K ovulácii dochádza u žien alebo dievčat, u ktorých už prebehla prvá menštruácia a u ktorých ešte neprebehla menopauza. A to stále nie je všetko! Do ohrozenej skupiny žien, ktoré majú tzv. Anovulačné cykly (cykly, pri ktorých nedochádza k ovulácii) môžete patriť, ak u vás dochádza k nasledujúcim odchýlkam:

  • nepravidelná menštruácia
  • k menštruácii vôbec nedochádza
  • menštruácia je pravidelná, ale celý cyklus trvá príliš dlho, napr. 60 dní

Ak sa snažíte otehotnieť a máte problémy, navštívte svojho gynekológa. Bez individuálneho posúdenia sa nezaobídete.

9. Ako je to s ovuláciou a vekom?

Každá žena sa rodí s určitým počtom vajíčok, ktorý je nemenný. Postupom času sa ich počet začína znižovať a žene začne, laicky povedané, dochádzať zásoba. To vlastne znamená, že sa skracuje obdobie, po ktorej ešte bude možné otehotnieť. Túto skutočnosť pomerne ľahko spoznáte – váš menštruačný cyklus sa postupne skracuje (čo trvá aj niekoľko rokov), až nakoniec prídete do obdobia menopauzy.

10. Ako vyvolať ovuláciu?

Ak trvajú vaše snahy otehotnieť už nejakú dobu a stále nie ste s partnerom úspešní, môžu byť na vine práve anovulačné cykly. Pred týmto verdiktom by vás nemalo minúť ultrazvukové vyšetrenie, vyšetrenie krvi kvôli zisteniu hladiny hormónov a pravdepodobne aj vyšetrenie štítnej žľazy. Ak lekár  nasadí lieky pre podporu ovulácie, stretnete sa najskôr s liekmi s obsahom klomifenu alebo metformínu.

Klomifén prakticky donúti vaše telo, aby produkovalo viac folikulostimulačného a luteinizačného hormónu. Pomocou týchto hormónov dochádza k povzbudeniu funkcie vaječníkov a tiež dozrievanie vajíčok.

S metformínom sa pravdepodobne stretnete v okamihu, keď je vám diagnostikovaný syndróm polycystických vaječníkov a rezistencia na inzulín. Metformín s ňou účinne bojuje a prispieva k regulácii pravidelnosti cyklu.

Ak nezaberie tabletková liečba, môže vám lekár odporučiť injekčné podávanie liekov, najčastejšie na báze gonadotropínu. U nás sú k dispozícii najrôznejšie preparáty, či už na báze klomifenu, metformínu, alebo gonadotropínu. Konkrétne určenie už potom závisí na individuálnom posúdení a dohovore s vaším lekárom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané