Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

10 alarmujúcich príznakov, ktoré sú známkou hroziacej mŕtvice

reklama:
mozog
mozogwww.gettyimages.com

Cievna mozgová príhoda je zdravotná udalosť, ktorá má vážny dopad na kľúčové fyziologické funkcie človeka. Môže ovplyvniť kohokoľvek bez ohľadu na vek. Počas cievnej mozgovej príhody sa zablokujú krvné cievy v mozgu. Výsledkom je nedostatok kyslíka a živín v mozgu. Ovplyvnené oblasti mozgu sú veľmi citlivé, takže nervové bunky v tejto oblasti môžu za veľmi krátku dobu zomrieť. To môže viesť k paralýze, invalidite, strate určitých schopností. Tu je 10 príznakov pred cievnou mozgovou príhodou, na ktoré je veľmi dôležité dávať pozor.

1. Strata videnia alebo rozmazané videnie

Zhoršenie zrakovej ostrosti, rozmazané videnie, strata zraku v jednom, niekedy v oboch očiach, včasné varovné príznaky.

2. Náhle závraty

David Newman, lekár a profesor na Neurologickej klinike na Hopkinsovej univerzite, hovorí, že závraty sú bežným príznakom cievnej mozgovej príhody u žien mladších 45 rokov, preto je v takom prípade najlepšie navštíviť lekára.

3. Porucha reči

Obsah prejavu dotknutej osoby môže byť zvláštny. Môžete napríklad uviesť nesprávne informácie o čase, dátume alebo počasí. Môžete byť zmätení ohľadom rôznych tém. Neskôr samotná formácia reči nebude úspešná a to, čo bude povedané, bude rozmazané.

4. Náhle oslabenie končatín

Pocit náhlej slabosti, strata citu v nohách alebo pažiach je silným ukazovateľom mŕtvice. To môže byť známkou paralýzy. V tomto prípade stojí za to podstúpiť test s touto osobou. Mali by ste byť požiadaní, aby ste zdvihli ruky. Ak vaša ruka spadne, znamená to svalovú slabosť.

5. Jednostranná bolesť tváre

Tento typ bolesti nie je bežným príznakom cievnej mozgovej príhody, ale ak niekto pocíti náhlu bolesť na jednej strane tváre, je to veľavravná známka.

6. Ťažká bolesť hlavy alebo migréna

Vedci tvrdia, že migrény sa obvykle neuvádzajú, aj keď patria medzi typické príznaky tichého mozgového infarktu. Silná, takmer neznesiteľná bolesť hlavy však môže byť predchodcom ochromujúcej udalosti. To môže byť sprevádzané rôznymi svetelnými vnemami , ako sú jasné záblesky, jasné farby a čiary, prípadne zdvojnásobené videnie.

7. Ochrnutie tváre

Ak je niečí polovica tváre paralyzovaná, je to najsilnejšia známka mŕtvice. V tomto prípade možno vykonať aj test. Musíte osobu požiadať o úsmev. Vtedy je len jedna strana tváre schopná zdvihnúť kútik úst hore.

8. Vyčerpanie

V prípade cievnej mozgovej príhody bola preukázaná únava, zmätenosť, dezorientácia a vyčerpanie, najmä u žien.

9. Čkanie

Tento príznak je obzvlášť častý u žien. Opakované a náhle štikútanie môže byť známkou toho, že dýchacia regulačná časť mozgu práve zažíva nedostatok kyslíka a živín.

10. Dýchavičnosť a tras

Pri cievnej mozgovej príhode môže dôjsť k zlyhaniu dýchania. Srdcová arytmia sa môžu tiež objaviť kvôli nedostatku kyslíka. Je to tiež ukazovateľ, ktorý by nemal byť prehliadaný.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami z DRAN.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 3. júna 2021

K téme

Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.