Zdravšia náhrada za kravské mlieko- rastilnné mlieko

Zdieľať
Jug and glass of milk.jpg

Rastlinné mlieko zoženieme v obchode, avšak za vyššiu cenu, alebo si ho pripravíme doma, kde ušetríme. Okrem dobrej stráviteľnosti sa rastlinné mlieko vyznačuje vysokým obsahom vápnika. Predovšetkým sú to mlieka makové a orechové. Pre porovnanie si pozrite uvedený približný obsah vápnika v jednotlivých potravinách. Približný z dôvodu odlišných hodnôt uvádzaných pri rôznych zdrojov.

Hodnoty sú uvedené na 100 g.

Jogurt 180 mg, mletý kokos 32 mg, konopné semienko 168 mg, mandle 254 mg, mak 1400 mg, Mlieko 125 mg, lieskové orechy 290 mg, ovsené vločky 56 mg, ryža varená 7 mg, sezamové semienko 975 mg, syr 300 – 600 mg, tvaroh 250 mg.

Fresh milk on wooden table in morning light and nature background
Fresh milk on wooden table in morning light and nature background

Makové mlieko

Vyznačuje sa niekoľkonásobne vyšším obsahom vápnika, než obsahuje mlieko kravské a výrobky z neho . Mak ešte obsahuje sodík, zinok, draslík, horčík a fosfor. Mak je zásaditá potravina a je skvelým pomocníkom na prekyslený organizmus.

Makové mlieko má orieškovú chuť. Na 1 liter makového mlieka je potrebných asi 160 g maku. Čím viac maku použijeme, tým bude mlieko krémovejšie. Mak prepláchneme a namočíme cez noc do vody. Mletý mak stačí nechať odstáť 2 až 3 hodiny. Voda dostane ľahko našedlú farbu. Je dobré nápoj občas premiešať. Potom všetko rozmixujeme a precedíme. Makové mlieko je možné dosladiť medom, ďatľami, hrozienkami, sirupom z agáve, ochutiť kakaom či škoricou alebo ho rozmixujeme s banánom. V chladničke vydrží až 3 dni.

Mandľové mlieko

Mandľové mlieko patrí medzi najbežnejšie rastlinné mlieka. Je bohaté na  vysoký obsah vápnika, horčíka, fosforu, železa, draslíka a nenasýtených mastných kyselín. V mandliach nájdeme vlákninu a až 20 rôznych flavonoidov, ktoré chránia srdce a cievy. Mandľové mlieko neobsahuje žiadny cholesterol. Je vhodné pre deti s poruchami pozornosti, podporuje tvorbu materského mlieka a je tak vhodné pre dojčiace matky.

150 g mandlí namočíme najlepšie cez noc. Druhý deň vodu zlejeme a rozmixujeme v 1 litri studenej kohútikovej alebo kokosovej vody. Precedíme. Zo zvyšnej drti si môžeme napríklad urobiť kašu na raňajky alebo ním vylepšiť cesto na koláč. Mandľové mlieko možno ochutiť sirupom z agáve alebo datlí, vanilkou, škoricou, kardamonom, ale výborné je aj samotné. V chlade vydrží až 4 dni.

642x361 3 almond_milk almond_milk_vs_cow_milk_vs_soy_milk.jpg

Ovsené mlieko

Ovos je bohatý na vlákninu, bielkoviny, vitamíny skupiny B, vápnik, lecitín, horčík, draslík. Obsah železa je podobný ako u mäsa. Ovsené vločky sú ľahko stráviteľné, posilňujú imunitný systém a pomáhajú odbúravať cholesterol. Doma vyrobené ovsené mlieko patrí k najlacnejším.

100 g ovsených vločiek cez noc namočíme do vody. Ale je možné vyrobiť mlieko aj vločiek odstávajúcich len 1 – 2 hodiny. Vodu zlejeme a vločky rozmixujeme v 1 l vody so štipkou himalájskej soli. Dochutiť môžeme škoricou či muškátovým orieškom a dosladiť datľovými sirupom alebo trstinovým cukrom.

Ryžové mlieko

Ryžové mlieko je bohaté na sacharidy a má minimum tukov. Ryžové mlieko môžeme pripraviť z ryže varenej i nevarenej.

Ryžové mlieko z varenej ryže

Do hrnca nalejeme 1 liter vody a privedieme k varu. Ryžu prepláchneme, vsypeme do vriacej neosolenej vody a povaríme za občasného miešania 15 – 20 minút. Ryža by mala byť mäkká. Po uvarení zlejeme vodu. Uvarenú ryžu preložíme do mixéra a rozmixujeme s 1 litrom studenej vody dohladka. Vzniknutú zmes scedíme. Domáce ryžové mlieko uchovávame v chladničke a do týždňa spotrebujeme. Toto ryžové mlieko môžeme podávať deťom už od 6 mesiacov. Inak je vhodné skôr na varenie.

Ryžové mlieko z nevarené ryže

Mlieko z nevarenej ryža nie je tak husté a jeho príprava je jednoduchšia. 100 g ryže necháme odstáť najlepšie cez noc. Druhý deň vodu zlejeme, ryžu prepláchneme a rozmixujeme v 0,5 litra až 1 litra čistej vody so štipkou soli a sirupu z agáve. Alebo mlieko dochutíme kakaom,  vanilkou či rozmixovanými datľami.

Jug and glass of milk.jpg

Sójové mlieko

Sójové mlieko je na rozdiel od ostatných rastlinných mliek náročnejšie na prípravu. Chuťovo nie je príliš zaujímavé, a preto je vhodné ako prísada do jedál a nápojov. Sója by sa mala konzumovať hlavne vo fermentovanom stave. Keďže sójové mlieko fermentované nie je, nemôžeme príliš hovoriť o jeho veľkom prínose na naše zdravie. Jeho prednosťou je oproti kravskému mlieku neprítomnosť cholesterolu a vhodnejšie zloženie mastných kyselín.

100 g sójových bôbov necháme cez noc napučať. Druhý deň vodu zlejeme a prepláchnuté bôby rozmixujeme v 1 litri vody. Ak chceme mlieko jemnejšie, zbavíme pred rozmixovaním sójové bôby šupky. Rozmixovanú tekutinu precedíme. Mlieko privedieme k varu, pridáme štipku soli, prípadne cukor, vanilku, škoricu a pomaly varíme. Za stáleho miešania varíme na miernom ohni 20 minút. V chlade mlieko vydrží až 1 týždeň.

Ďalej si môžeme vyrobiť mlieko konopné, kokosové, sezamové, pohánkové, amarantové, lieskovoorieškové, slnečnicové alebo mlieko z vlašských orechov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané