TOP 10 najväčších mýtov o jedle, aké to sú?

Zdieľať
Foods that must be on a childrens menu.jpg

Počuli ste už veľa zaručene overených právd?

Máte správne informácie?

Kupujete svojim potomkom celozrnné pečivo alebo nízkotučné jogurty a myslíte si, že robíte to najlepšie pre ich zdravie?

Foods that must be on a childrens menu.jpg

 Prečítajte si TOP 10 najväčších a najrozšírenejších mýtov o jedle:

1. Ak má dieťa chuť len na určitý druh potraviny, niečo v jeho výžive a organizmu chýba.

Nie. Rôzne chute dospelých aj detí sa často vysvetľuje tým, že organizmu chýba nejaká zložka potravy. Ak máte chuť na mlieko, tak sa hovorí že vám chýba vápnik, ale táto hypotéza sa nikdy nepotvrdila. Funguje to len u niektorých zvierat. U človeka hrá úlohu obľúbenosť potravín – vyberá si chute, ktoré mu lahodia.

2. Nízkotučnými potravinami predídete obezite detí.

Nie. Nízkotučné potraviny sa v detskom veku neodporúčajú. Ruka v ruke s tukmi sa do organizmu dostávajú aj vitamíny v nich rozpustné. Pri nízkotučnej strave môžu v organizme dieťaťa chýbať vitamíny A, D, E a K. Tuk je základná zložka potravy a ľudský organizmus ho v istom množstve potrebuje .

How to stimulate your children to eat more fruits and vegetables featured.jpg

3. Sladkosti sú potrebným zdrojom energie.

Nie. Energiu môže dieťa získať z hodnotnejších potravín, ako je celozrnné pečivo, z ktorého sa sacharidy uvoľňujú postupne. V podobe sladkostí sa do organizmu dostanú len prázdne kalórie, ktoré nie sú sprevádzané dostatočným príjmom vlákniny, vitamínov a minerálnych látok. Ak si dieťa žiada sladkosť, niekedy je lepšie dať im ich. Inak sa môže stať, že jeho túžba po nich sa znásobí a začne konzumovať sladkosti tajne. Odporúčané množstvo je napríklad 30g čokoládová tyčinka, vo väčšine prípadov však deti prijímajú sladkostí viac.

4. Celozrnné pečivo je nevhodné pre detský organizmus.

Nie. Celozrnné pečivo obsahuje vlákninu, ktorú by detský organizmus mal prijímať, ale nie v nadmernom množstve. V opačnom prípade tráviaca sústava pracuje príliš rýchlo a dôležité živiny sa nestihnú vstrebať. U malých detí sa preto odporúča striedať biele a celozrnné pečivo. Nie je celkom dobré vylúčiť celozrnné pečivo z jedálneho lístka, pretože dieťa si má na jeho konzumáciu zvyknúť čo najskôr.

5. Mlieko zahlieňuje.

Nie. Je to mýtus, ktorý žiadny seriózny výskum nepotvrdil. Zdravý detský organizmus mlieko nezahlieňuje, naopak prospieva mu, pretože obsahuje prepotrebný vápnik. Nie je pre neho záťažou, bez problémov ho strávi. Deti so zdravotnými problémami, najmä v dôsledku alergie na túto potravinu alebo neznášanlivosti mliečneho cukru, intoleranciu laktózy, majú po konzumácii mlieka a mliečnych výrobkov ťažkosti, preto sa z ich stravy vylučujú.

Milk 500_0.jpg

6. Detská strava môže byť obohatená o probiotiká.

Áno. Ako doplnok detskej výživy sú probiotiká bezpečné. Tým, že tieto mikroorganizmy navodzujú rovnováhu v tráviacej sústave , pre zdravého človeka sú prínosom. Pri poruchách imunitného systému je však potrebné ich užívanie konzultovať s lekárom, pretože vedia narobiť viac zla ako dobra. Môžu podporiť rast škodlivých baktérií.

7. Malé deti by nemali konzumovať med.

Áno. Môže vyvolať alergickú reakciu.  Odporúča sa zaradiť ho do jedálnička deťom, ktoré netrpia alergiou až po druhom roku života.

Sugar substitutes honey natureloc.jpg

8. Malí športovci môžu prijímať výživové doplnky s obsahom proteínov.

Nie. Pestrá strava pokryje potrebné množstvo bielkovín. Naše deti ich prijímajú dostatok, dokonca viac, než je ich odporúčaná dávka. Pre detský vek navyše nie sú vhodné silové športy , pri ktorých sa intenzívne buduje svalová hmota.

9. Alternatívne spôsoby stravovania sú vhodné aj pre deti.

Nie. Väčšina pediatrov a gastroenterológov tieto spôsoby stravovania detí neodporúča. Prax ukazuje, že aj vo vegetariánstve, ktoré je najčastejšou formou alternatívnej výživy detí, sa často robia chyby. Ich dôsledkom sú zdravotné problémy. Čím je dieťa mladšie, tým je väčšie riziko, že v jeho organizme budú chýbať dôležité živiny – pri vylúčení mäsa železo a bielkoviny, pri vylúčení mlieka vápnik.

Child.jpg

Ak chcete dieťaťu zostaviť vyváženú vegetariánsku stravu, je potrebné vedieť, v akých rastlinných potravinách sa živiny dôležité pre detský organizmus nachádzajú . Keď sa už rodičia rozhodnú pre vegetariánsky spôsob výživy potomkov, mali by sa pravidelne radiť s odborníkmi. U iných alternatívnych formách je riziko ešte väčšie.

10. Teenagerom vegánom nestačí vápnik získaný z rastlinnej potravy.

Áno. Získať vápnik z nemliečnych potravín je zložité. Len rastlinné potraviny nedokážu pokryť množstvo vápnika, ktoré potrebuje organizmus adolescentov vo zvýšenom množstve. Jeho nedostatok v detstve a počas dospievania sa môže prejaviť už v strednom veku osteoporózou. Do stravy je potrebné ho dopĺňať vo forme potravín obohatených o vápnik alebo prostredníctvom výživových doplnkov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané