Rakytník rešetliakový - rastlina budúcnosti

Zdieľať
Rakytnik.jpg

Príroda nám poskytuje mnoho rastlín, ktoré pôsobia blahodárne na naše telo a pomáhajú nám udržiavať zdravý životný štýl. Jednou z nich je aj rakytník rešetliakový – opadavý ker, ktorého oranžové plody obsahujú veľké množstvo vitamínov a zdraviu prospešných látok.

Ich využitie je široké –  v potravinárstve, kozmetike aj liečiteľstve.

Bobule_rakytniku_zmensene65c.jpg

Rakytník rešetliakový (Hippophae Rhamnoides)-je pôvodom z Ruska, ale dnes sa pestuje takmer po celej Európe a tiež v Ázii. V čínskom a mongolskom liečiteľstve má rakytník svoje miesto. Z rakytníka je možné využívať všetky jeho časti, ale najcennejšie sú jeho oranžové plody. Sú to malé kôstkové bobule, 6-8 mm dlhé a vyrába sa z nich množstvo zaujímavých produktov.

Pre svoje pozitívne vlastnosti býva rakytník často nazývaný rastlinou budúcnosti, ale stretnúť sa môžete aj s prirovnaním ako- citrónovník severu či sibírsky ananás. Plody rakytníka obsahujú vysoký podiel vitamínu C – v jednej jedinej bobule sa skrýva jeho denná odporúčaná dávka. No sú plné aj vitamínu A, D, B, E, F i K, sú bohaté na organické kyseliny, minerály, ako je železo a ďalšie dôležité látky. V plodoch rakytníka rešetliakového sú obsiahnuté organické kyseliny ako glykozid a kvercitin.

Ahr3bb0d6_rakytnik_kvapka_flasa.jpg

Rakytník rešetliakový je známy liečebnými a hojivými účinkami, ide o vysoko efektívny regeneračný prostriedok. Výrobky z neho sú vhodné pre vonkajšie,  aj vnútorné použitie a užívať ich môžu deti, dospelí i seniori. Konzumácia rakytníka posilňuje obranyschopnosť organizmu, užíva sa ako prevencia proti chrípkam a mnohým ďalším infekčným ochoreniam. Rakytník rešetliakový má blahodárne účinky na funkciu pečene, tráviaceho ústrojenstva i pľúc, reguluje krvný obeh a má pozitívny vplyv na krvotvorbu. Zamedzuje ťažkostiam s reumatizmom. Má aj čistiacu funkciu, takže dokáže zbaviť organizmus nežiaducich látok a je možné ho používať aj pri detoxikácii. Vo forme oleja a mastí pomáha bojovať s najrôznejšími ochoreniami kože, ako sú ekzémy, akné, popáleniny alebo omrzliny. Užívaním rakytníka sa zvyšuje odolnosť voči stresu.

Rakytnik.jpg

Z bobuliek rakytníka sa najčastejšie vyrába rakytníkový balzam, krém, olej, šťava a sirup, ale rastlinu je možné využiť aj na prípravu rôznych marmelád, kompótov či likérov. Výrobky z rakytníka rešetliakového možno bez problémov užívať nárazovo aj dlhodobo, vo forme liečebných kúr.

Skúste tento poklad využiť aj vy a neoľutujete !

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané