Nádcha u detí- 8 TOP tipov ako na ňu

Zdieľať
Boy wipes his nose with a tissue
boy wipes his nose with a tissue

Nádcha je zápalové ochorenie sliznice a prínosových dutín. Príčinou zápalu bývajú rôzne druhy vírusov a baktérií. Nádcha patrí medzi najčastejšie choroby najmä u detí. Nekomplikovaná trvá 7-10 dní.

Boy wipes his nose with a tissue
boy wipes his nose with a tissue

Aké má príznaky?

Nádcha sa prejavuje niekoľkými príznakmi.

Upchatý nos

Opuch sliznice pri zápale spôsobuje upchatie nosnej dutiny. U malých detí je upchatie podstatne väčšia vzhľadom k malým rozmerom nosa. Novorodenci a dojčatá nevedia dýchať ústami, preto upchatý nos výrazne sťažuje dýchanie a kŕmenie. Deti sú nepokojné, plačlivé, majú problémy s pitím mlieka, či prijímaním potravy.

Hlien

Zvýšená tvorba hlienu tiež zhoršuje priechodnosť nosovej dutiny. Hlien sa pri prehĺtaní dostáva do žalúdka, preto deti častejšie zvracajú. Odstraňovanie hlienu je sťažené, pretože malé deti nevedia smrkať. Hlien býva číry alebo belavý. Zmena farby na žltú, žltozelenú nás upozorňuje na možnosť bakteriálnej infekcie. Smrkanie alebo odsávanie odsávačkou je preto potrebné.

Zvýšená teplota

Teplota pri obyčajnej nádche nebýva príliš vysoká (do 38 ° C). Pri začínajúcich komplikáciách môže vystúpiť až nad 40 ° C.

Kašeľ

Kašeľ sa môže objaviť pri zatekaní hlienu do hrtana. Silný kašeľ s vykašliavaním nás upozorňuje na možnosť komplikácie – rozšírenie zápalu na priedušky, pľúca.

Únava a bolesti hlavy či kĺbov

Únava a bolesť hlavy tiež ovplyvňujú celkový stav dieťaťa.

Liečba detskej nádchy

Liečbu detí s nádchou môžeme rozdeliť na:

  1. podpornú – udržanie priechodnosti nosa
  2. celkovú – podávanie liekov podľa nariadenia lekára

Ako liečiť deti s nádchou?

Shutterstock_5127775.jpg

1. Vetranie a zvlhčovanie vzduchu

Zvlhčovanie vzduchu a dostatočné vetranie miestnosti, kde sa dieťa nachádza je veľmi dôležité. Suchý vzduch zapríčiňuje zahusťovanie hlienov, ktoré zhoršujú priechodnosť nosa. Vhodné sú rôzne zvlhčovače. Jednoduchým riešením je mokrá plachta nad postieľkou. Je dobre, keď má dieťa hlavičku vo zvýšenej polohe.

2. Vetranie a zvlhčovanie vzduchu

Odstraňovanie hlienov z nošteka je základným predpokladom dobrej priechodnosti nosa. U dojčiat odstraňujeme hlien odsávačkou (v lekárňach majú viac druhov). Väčšie deti učíme správne smrkať. Upchať jednu polovicu nosa stlačením a smrkať cez druhú, potom opačne. Nos je potrebné čistiť pred každým kŕmením a vtedy, keď dieťa horšie dýcha.

3. Odstraňovanie hlienov

Hlieny odstraňujeme aj pred každou aplikáciou liekov do nosa. Aby sme hlien ľahšie odsali, vysiakali, treba ho skvapalniť. Najvhodnejším prostriedkom je soľný roztok. V lekárňach sú dostupné rôzne prípravky, ktoré sú určené na bežnú hygienu nosa. Tak, ako si denne čistíme zuby, tak by sme si mali každé ráno čistiť aj nos . Nosové spreje vhodné pre deti sa ľahko aplikujú, neštípu, uľahčujú vyčistenie nosa a zaisťujú prirodzenú vlhkosť sliznice nosa. Po vyčistení nosa sa ľahšie a účinnejšie dostávajú použité lieky na sliznici nosa.

Sick girl in bed.jpg

Slaný roztok pomáha viac ako iné lieky. Ak bolí hrdlo, vmiešajte do pohára vody jednu až dve lyžice soli, a tú následne budú kloktať. Keď chcete prepláchnuť slaným roztokom nos, prevarte liter vody s jednou lyžičkou soli. Nechajte vychladnúť, naplňte nádobku zo spreja alebo kvapiek do nosa a takto aplikujte.

4. Silný vývar

Klasická rada našich babičiek funguje aj po rokoch. Pripravte deťom silný vývar, ktorý ich postaví na nohy. Pokiaľ je to možné, skúste im ho urobiť z domácej sliepky. Iste do polievky nepridávajte umelé prísady ako dochucovadlá alebo bujón. Namiesto toho dajte veľa čerstvej koreňovej zeleniny, ktorá zintenzívni chuť a zlepší jeho silu. Vývar by deti mali jesť horúci, aby ich dobre prehrial a ustálil aj nádchu.

5. Pomôže veľa tekutín

Bacily treba z tela rýchlo vyplaviť. Preto dávajte deťom od začiatku prechladnutia veľa tekutín. Nemali by to byť sladké malinovky, ani voda so sirupom. Varte im najmä teplé bylinkové čaje, ktoré dochutíte medom a citrónom. K tomu pridajte aj čistú vodu alebo im odšťavte ovocie a dostaňte do nich ešte viac vitamínov.

Fruit juice.jpg

6. Zázvor

Nastrúhajte čerstvý zázvor a zmiešajte ho s medom. Tiež ho môžete odsťaviť spolu s citrónom a takto pridávať do čajov. Pripraviť z neho môžete aj čerstvý voňavý čaj.

7. Kúpeľ s morskou soľou

Pomáha uvoľňovať dýchacie cesty a aj keď kašlú, ale majú zasiahnutú len ich hornú časť, môžete im pomôcť horúcim kúpeľom. Do vane vsypte aj pol kila morskej soli a dobre ju premiešajte. Dieťa by sa potom malo kúpať aspoň 15 minút a ideálne by bolo, keby vo vani vypilo aj teplý bylinkový čaj. Potom ho hneď zabaľte do deky a takto položte do postele, aby sa dieťa dobre vypotilo.

8. Naparovanie

Nádcha je vždy spojená aj s ťažkosťami s dýchaním. Aby ste im uvoľnili nos, potrebujú sa napariť. Zahrejte vodu, do ktorej dáte napríklad harmanček. Potom vložte odvar do parného stroja alebo nechajte dieťa inhalovať nad hrncom. Rovnako účinná je aj horúca sprcha, ktorá uvoľní nos a pomôže deťom zbaviť sa nádchy. V úplnom začiatku je ideálna aj sauna, pretože im pomôže zároveň sa vypotiť a zbaviť sa bacilov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané