Ako chrániť citlivú detskú pokožku?

Zdieľať
Article_983_0.jpg

V dnešnej dobe má problémy s citlivou pokožkou každý tretí človek.  O detskú pokožku sa musíme starostlivo starať a používať vhodné kozmetické a pracie prostriedky, pretože detská pokožka je jemnejšia a náchylnejšia na podráždenie. Pokožka novorodenca je veľmi jemná a citlivá. To je spôsobené viacerými faktormi. Novorodenecká pokožka nemá plne vyvinutú rohovú vrstvu a kožný film, ktoré spoločne tvoria ochrannú bariéru kože. Okrem toho náchylnosť novorodeneckej a dojčenskej pokožky súvisí aj s imunitným systémom, ktorý sa u dieťaťa ešte len vyvíja. Z toho je jasné, že detská pokožka extra starostlivosť vyžaduje.

Lifepointe medspa baby lotion.jpg

Detská pokožka je špecifická

Detská pokožka je až päťkrát tenšia a citlivejšia ako pokožka dospelého človeka. Jej schopnosť premastenia ešte nie je úplne vyvinutá a prirodzená regulácia vlhkosti ešte nefunguje tak ako má.
Vždy je treba mať na pamäti výrazný nepomer medzi povrchom tela a váhou dieťaťa. Z toho vyplýva výrazne vyššie riziko intoxikácie dieťaťa tým, čo na jeho pokožku nanesiete. Doktori niekedy hovoria, že to, čo na dieťa natrite, akoby ste mu podali ústami. Dostane sa mu do telíčka úplne rovnako(týka sa to až príliš častého používania rôznych liečiv ako „prevencia“ , masti s kortikoidmi napríklad).

Príčiny podráždenia detskej pokožky

Citlivá pokožka sa prejavuje začervenaním, nadmerným vysušovaním, svrbením alebo pálením. Podráždenie pokožky dieťaťa môže byť reakciou na stravu, znečistené prostredie, zlú hygienu, nevhodné kozmetické alebo pracie prostriedky, oblečenie, slnečné žiarenie ale aj na únavu, stres alebo metabolické zmeny v organizme dieťaťa .

S kúpaním to netreba preháňať

Naozaj nie je potrebné kúpať deti v novorodeneckom a dojčenskom veku každý deň.Optimálne je ich kúpať tri až štyri krát týždenne. Pri kúpeli sa odporúča používať vlažnú až mierne teplú vodu a minimálne množstvo detských umývacích prípravkov. U detí so suchou pokožkou je vhodnejšie pridať do kúpeľa malé množstvo prírodného oleja ako olejovať alebo mazať dieťa po kúpeli. vykúpané dieťa treba zabaliť do suchej osušky z prírodného materiálu a nechať vysušiť bez trenia .

Article_983_0.jpg

Pokožka v plienkovej oblasti je obzvlášť citlivá

Osobitnú pozornosť je potrebné venovať starostlivosti o pokožku v plienkovej oblasti. Keď je červená, podráždená a svrbí, postihnuté oblasti pravidelne umývať pod tečúcou vodou a vyhnúť sa používaniu čistiacich obrúskov. Ak sa podráždenie rozšíri, treba pokožku udržiavať v suchu, častejšie meniť plienky, prípadne ich nahradiť bavlnenými. Pri pretrvávaní problémov možno pokožku jemne ošetriť antibakteriálnou masťou. V prípade výraznejšieho začervenia treba vyšetrenie u pediatra a následná liečba.

Správny výber vhodných prostriedkov na pranie

Dieťa je v kontakte s oblečením takmer nepretržite, preto je potrebné venovať výberu vhodných prírodných materiálov a kvalitných pracích prostriedkov pozornosť. V dnešnej dobe sa už dajú kúpiť pracie prostriedky, ktoré sú veľmi jemné a šetrné k pokožke. Bielizeň je potrebné po praní opakovane vypláchať v čistej vode a vyžmýkať. Detskú pokožku môžu dráždiť aj bežné aviváže . Aj pri výbere aviváže platí to, čo u pracieho prostriedku – mala by byť jemná a šetrná k pokožke . Dajte si preto pri výbere naozaj pozor.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané