Bylinky na riešenie ženských ťažkostí

Zdieľať
Handful herbs.jpg

Všetky tieto zmeny im môžu do života vniesť aj niečo nepríjemné, s čím by sa rady úspešne vysporiadali.

Pre riešenie akýchkoľvek ťažkostí je možné užiť bylinky.

Handful herbs.jpg

Akú bylinku pre aký ženský problém?

Pri týchto ženských problémoch pomôžu bylinky?

Menštruačný cyklus

Ak žena trpí predmenštruačnými ťažkosťami, je možné vyskúšať pravidelné popíjanie čaju pripraveného z medovky alebo pamajoránu. Stačia dve čajové lyžičky. Bylinky zalejte 200 ml vriacej vody, nechajte pár minút lúhovať najlepšie prikryté, potom už len precediť a piť teplé. Môžete čaj pripraviť z jednotlivých byliniek alebo z ich zmesi.

Pri bolestivej menštruácii alebo jej úplnom vynechaní môžete oceniť účinok maliníku alebo ľubovníka bodkovaného. Mimomenštruačné krvácanie pomôže riešiť kapsička pastierska. Menštruačným kŕčom pomáha predchádzať kalina.

Tehotenstvo

Ideálna príprava tela k počatiu potomka môže pomôcť zabezpečiť šalvia, harmanček, železník lekársky alebo palina pravá. Pozitívne ovplyvňujú činnosť maternice a vaječníkov, pomáhajú tiež s harmonizáciou menštruačného cyklu a pripravujú telo celkovo na dobu, kedy bude schopné starať sa o zabezpečenie vývoja dieťatka.

Na začiatku tehotenstva prežíva väčšina žien síce radosť zo skorého príchodu potomka, avšak zároveň ju sprevádzajú niektoré nepríjemné pocity – nevoľnosť, nechutenstvo, vracanie, únava. K ich zvládnutiu môže pomôcť mäta, harmanček, žihľava a medovka. Niekto nedá dopustiť na účinky zázvoru. Jeho užívanie v tehotenstve je však diskutabilné, užívajte ho teda radšej len krátkodobo.

Pregnancy exercise.jpg

Pôrod

Ako vhodná príprava k pôrodu býva uvádzaný maliníkový čaj. Možno ho odporučiť k pravidelnej konzumácii zhruba od 36. týždňa tehotenstva. Pomáha pripraviť maternicu na pôrod, mal by podporiť jej sťahy a celý priebeh pôrodu urýchliť. Na jeho prípravu stačí jednu čajovú lyžičku maliníkových listov preliať horúcou vodou, nechať chvíľu lúhovať a po precedení teplý popíjať. S vyvolaním pôrodu môže pomôcť tiež harmanček alebo fenikel .

Dojčenie

Pre podporu laktácie je možné využiť fenikel, aníz, jastrabinu lekársku, materinu dúšku, žihľavu alebo harmanček. Je samozrejme možné zakúpiť už hotové namiešané zmesi. Obsahujú bylinky, ktoré podporia tvorbu materského mlieka, jeho vylučovanie z pŕs, ale tiež pomôžu dieťatku s trávením, ktoré mu inak najmä v prvých mesiacoch života môže pripraviť mnoho nepríjemností (a samozrejme aj jeho rodičom).

Ak ženu trápi napätie v prsiach, nahmatá si zatvrdnuté miesta a obáva sa začínajúceho zápalu, je možné na liečbu použiť kapsičku pastiersku . Bylinku nahrejeme v sitku nad vriacou vodou, rozložíme na látku  az tej si následne vytvoríme obklad na boľavé prsia. Tým môže uľaviť tiež zábal z odvaru proskurníka. Pri popraskaných bradavkách pomáha zábal z kvetového odvaru fialky.

Fresh herbs.jpg

Klimaktérium

Pre toto obdobie je charakteristické, že sa v tele odohráva mnoho zmien. Žena môže pociťovať výkyvy nálad, návaly tepla, potenie, nevoľnosť, problémy so spánkom alebo bolesti hlavy. Ideálnou bylinkou je alchemilka. Stačí čajovú lyžičku zaliať 250 ml vriacej vody a nechať pár minút lúhovať. Po precedení môžete piť čaj teplý a maximálne 3 šálky denne.

Obdobne možno užívať tiež rebríček obyčajný. Z neho si môžete pripraviť aj liečivý kúpeľ. Doporučované býva i pravidelné popíjanie odvaru z kapsičky pastierskej. Pri pocitoch napätia, úzkosti alebo nespavosti pomôže vrbka úzkolistá.

Ochorenie pohlavných orgánov

Využiť môžete opäť čaj pripravený z alchemilky, pomáha tiež pravidelné pitie harmančeka alebo čaj z materinej dúšky. V prípade, že vás postihne kvasinková infekcia, môžete si pripraviť tinktúru z plamienka. Protizápalovo pôsobí jelša alebo ľubovník, pre likvidáciu baktérií sa využívajú kapucínky alebo brusnica. Pre udržanie optimálneho stavu ženských orgánov možno odporučiť vtáči žeriav. Pri zápaloch pošvy sú vhodné sedacie kúpele z rebríčka, alchemilky, dubovej kôry, skorocelu alebo ich zmesi. Vnútorne je vhodné užívať harmanček a šalviu, ktoré majú protizápalové účinky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané