Bylinky proti poteniu? Ktoré fungujú a ktoré nie?

Zdieľať
Sweating 508758.jpg

Rozpoznajte dôvod potenia

Každý z nás je jedinečný a potí sa na iných miestach – niekomu steká pot po tvári, inému dole chrbtom, ďalší má stále mokré ruky, niketo mapy pod pazuchou.

Potenie dlaní je inou záležitosťou než len „bežné“ potenie sa z tepla. Dlane sa potia cez papilárne žľazy, zatiaľ čo ostatné časti tela vylučujú póry pot na účely vyrovnávanie teplôt. Iste, môžete mať zvýšenú mieru potenia sa zo stresu aj na iných častiach tela, lenže táto reakcia už nie je primárna a špeciálna, akú pozorujeme v prípade dlaňou.

Taktiež určite vnímate rozdiel potenia nôh a napríklad tváre. A prečo je dôležité poznať pôvod a dôvod vášho potu? Účinky, ktoré nám poskytujú liečivé rastliny, s druhmi a dôvody potenie úzko súvisí.

Perspiration reduction.jpg

Od byliniek nečakajte úplne zázraky

Nie je to tak jednoduché, ako sa zdá – ani známe šalviové kúpele nie sú zaručeným riešením . Ale kto im uverí, placebo efekt môže dokázať zázrak.

Pamätajte: Nadmerné potenie môže mať niekoľko príčin – od vonkajších vplyvov, stresu až po dysfunkciu štítnej žľazy.

Ktoré bylinky sa na zmiernenie potenia odporúčajú?

Šalvia lekárska

Doporučuje sa predovšetkým pri nadmernom potení sa dlaní, pokiaľ ide o šalviové kúpele . Tie pozostávajú zo šalviového odvaru a niekoľkých kvapiek octu. Už po piatich minútach môžete ruky vybrať a osušiť, ošetriť hydratačným krémom.

Jej účinky sú hlavne uvoľňujúce a antistresové. Znamená to, že nie kúpele, ale pravidelné pitie čajov zo šalvie a celková úprava životosprávy pomáha upokojiť organizmus, čím obmedzuje potenie zo stresu, nervozity, úzkosti alebo i nočné potenie, spôsobené zvyčajne zlými snami. O výrazných pozitívnych účinkoch šalvie lekárskej pri nadmernom potení sa ako výsledku termoregulácie organizmu v odbornej literatúre veľa nenájdete.

Sage.jpg

Žihľava dvojdomá

Má zásluhy v očistení, upokojení a detoxikácii organizmu. Prečistené telo, zbavené škodlivých látok, sa v horúčave síce bude potiť, ale tento pot by mal byť čistejší a zdravší. Nemal by nepríjemne zapáchať.

Pravidelné pitie žihľavového čaju oživuje a regeneruje. Odporúča sa hlavne na jarnú detoxikáciu organizmu. Mali by ste vďaka nemu nadobudnúť pocit sviežosti. A vitálny organizmus sa, pre niekoho paradoxne, potia menej ako vyčerpaný alebo dehydrovaný.

Ideálny je kúpeľ pre chodidlá. Žihľava aspoň predstavuje pomerne účinné riešenie pre nadmerne sa potiace a zapáchajúce chodidlá. Opäť je princípom prečistenie a regenerácia. Pripravte si 2 hrste čerstvej žihľavovej vňate (stonky, listy) a zalejte ich večer 5 litrami vody. Nasledujúci deň všetko zohrejte k bodu varu. Vodu neceďte a počkajte, až vychladne, ale máčajte si nohy v tak horúcom kúpeli, aký len znesiete počas 20 min.

Žihľavu pokojne nechajte vo vodnom kúpeli, ďalší deň opäť povarte. S jednou dávkou si môžete vychutnať kúpanie ešte 2 – 3 krát.

Nhung loai nuoc ngam chan giup phong benh mua lanh 1_111511241.jpg

Praslička roľná

Jej tiež prečisťujúce a regeneračné účinky môžu viesť k zmierneniu potenia. Kedysi sa praslička užívala špeciálne proti poteniu pri tuberkulóze.

Ako prevenciu potenia možno každé ráno vypiť hrnček čerstvého přesličkového čaju. Ak nás trápi potenie nôh a časté mykózy, stojí za vyskúšanie prasličková tinktúra . Pripravíme si 150 g prasličky, 30 g dubovej kôry a 200 ml liehu. Bylinky vsypeme do fľaštičky, prilejeme lieh a zmes necháme 2 týždne lúhovať . Tinktúru precedíme, prelejeme do nádoby z tmavého skla a každý večer po umytí potierame tinktúrou chodidlá a priestory medzi prstami.

Orech kráľovský

Strom, ktorý veľmi dobre poznáte ako aj jeho plody – vlašské orechy – ponúka pre prípady nadmerného potenia sa listy. Treba ich zbierať v lete ešte pred dozretím orechov. Listy usušte a dávkujte s hmotnosťou 1 – 2 g do čajovej šálky. Ak chcete vyskúšať orechový kúpeľ, potom sa odporúča ½ – 1 kg sušených listov.

Jablčný ocot a jedlá sóda

Potenie tlmí aj jablčný ocot , ktorý použijeme ako prírodný antiperspirant. Jablčný ocot nanesieme do podpazušnej jamky a rozotrieme, už len pár kvapiek výrazne zoslabí a zneutralizuje zápach potu. Z jablčného octu môžeme pripraviť aj osviežujúci kúpeľ, stačí pridať 1 hrnček octu do vane s teplou vodou . Rovnako tak môžeme použiť aj jedlú sódu (kúpeľ, podpazušie).

Citrónová šťava

Obyvatelia tropických oblastí v prípade núdze používajú šťavu z citróna. Postupujú tak, že sa umyjú a pod pazuchy si na niekoľko minút vložia chumáčiky vaty, namočené do citrónovej šťavy. Zmierňujú tak aspoň zápach valiaceho sa potu.

Naturally bleach underarms 001.jpg

Paradajky

Majú silný účinok práve proti nadmernému poteniu a nepríjemnému telesnému pachu . Do vane s teplou vodou prilejte -3 litre paradajkovej šťavy a 15 minút v nej relaxujte. Telo po paradajkovom kúpeli opláchnite vlažnou vodou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané