Bojujte s alergickou nádchou!

Zdieľať
140331140601 sneezing woman horizontal large gallery.jpg

Ak aj vás pravidelne trápi alergická nádcha, pozrite sa na to, ako daný zdravotný problém čo najlepšie eliminovať. Treba povedať, že súčasná medicína, aj napriek svojej vyspelosti, nedokáže alergiu plnohodnotne vyliečiť a tak alergici nemajú v podstate inú možnosť, než len znižovať dopady alergénov.

140331140601 sneezing woman horizontal large gallery.jpg

Čistota vzduchu u vás doma je základ

Na čo ďalej rozhodne nesmiete zabúdať, to je tiež čistota vzduchu u vás doma . Váš byt alebo dom by sa mal stať počas peľovej sezóny tým miestom, kde budete mať istotu, že tu žiadna alergická reakcia nehrozí. Ale ako zabezpečiť, že sa tu peľ skutočne nebude vyskytovať:

  • čističky vzduchu
  • klimatizácia s účinnými filtrami
  • eliminácia vetrania

Toto sú cesty, ako zabezpečiť, aby u vás v interiéri bolo prípadných peľových častíc čo možno najmenej, vďaka čomu sa netreba obávať zvýšených reakcií, ktoré sú logicky spájané predovšetkým s nepríjemnou alergickou nádchou.

Sušenie bielizne

Aj keď si to len málokedy uvedomujeme, práve sušenie bielizne je veľkým problémom. Aj tu môžeme byť konkrétnejší a tak musíme povedať, že pre neho platia jasné pravidlá. Ideálne je, ak je sušené vnútri, alebo v sušičke. A to preto, ak sa dá mokré prádlo sušiť von, peľ poletujúci vo vzduchu sa na neho jednoducho prilepí a vy si ho následne odnášate domov . Následne stačí bielizeň vyklepať a peľ sa rozšíri po celom vašom interiéri. Keď už sa bez toho nezaobídete, po sušení vonku odporúčame aspoň to, že ho tiež vonku dôkladne vyprášite, aby sa vám podarilo čo najviac peľových častí odstrániť.

12628639_ml.jpg

Pozor na pobyt vonku

Tu rozhodne záleží na intenzite vašej alergie. Ak je výraznejšia, rozhodne neodporúčame v čase peľovej sezóny dlhodobý pobyt vonku. Výrazne vám to uškodí. Ak už vonku byť musíte, zvážte použitie kvalitného rúška, alebo dýchacej masky. Môže to byť riešenie, ako výrazným spôsobom zmiernite následky. Navyše odporúčame vyhýbať sa tým najviac problémovým miestam, ktoré sú s výskytom peľu spojené:

  • rozkvitnuté lúky
  • aleje ovocných stromov
  • miesta, kde sa kosí tráva

Keď už sa musíte vyskytovať vonku, vyhľadávajte skutočne také miesta, kde je výskyt peľu minimálny. Sú to napríklad centrá miest, kde je zelene veľmi málo. Ďalej nezabúdajte na to, že vaším nepriateľom môže byť aj vietor, ktorý dokáže peľ rozvíriť a jednoducho ho preniesť odkiaľkoľvek kamkoľvek. Aj preto je lepšie chodiť von skôr v časoch, keď je počasie v tomto ohľade výrazne pokojnejšie a nehrozí, že by došlo k zvýšeným alergickým reakciám.

Pollen allergies 2.jpg

Nezabúdajte na upratovanie aj pravidelnú hygienu

Ak sa pozrieme na hlavné zásady hygieny, potom platí, že by ste sa mali umyť po každom pobyte vonku . Keďže aj na vašom tele môžu byť stopy peľu, ktoré sa na ňom zachytia. Tým, že sa umyjete, skončí v odpade. Iba sa nezabúdajte po umývaní dôkladne osušiť uterákom, inak hrozí, že sa na vaše telo nachytajú ďalšie čiastočky, ktoré sú naopak v interiéri.
V súvislosti s ním doporučujeme pravidelné upratovanie. Pamätajte na to, že tam, kde sa objavuje prach, sa môže objavovať tiež peľ. A to znamená, že alergická nádcha môže byť v neupratanom interiéri oveľa výraznejšia, než tam, kde je dokonale čisto.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané