Biely čaj a jeho skvelé účinky na zdravie

Zdieľať
Maxresdefault 1.jpg
Kedysi veľmi vzácny, ale dnes si ho môžeme dopriať aj my a ochutnať jeho jemnú lahodnú chuť a zároveň urobiť niečo pre svoje zdravie.

Biely čaj má jemnú chuť a svetlú farbu. Jeho výroba je tak náročná, že bol pre obyčajných ľudí nedostupný a smeli ho popíjať len čínski cisári. Zvlášť obľúbeným sa stal za vlády cisára huj-Congo z dynastie Song (960-1279 nl). Nerozvinuté púčiky bieleho čaju Camellia sinensis sú pokryté jemným striebristo bielym páperím, podľa ktorého získal svoje meno.

Maxresdefault 1.jpg

Pestovanie bieleho čaju

Biely čaj sa pestuje na malom území v Číne (prevažne juhovýchodnej pobrežnej provincie Fujian), na Srí Lanke a v Indii. Čajové kríky vyžadujú polotieň alebo tieň, aby nedochádzalo k veľkej tvorbe chlorofylu. Nerozvinuté čajové lístky sa zbierajú na začiatku jari na prelome marci a apríla. V tomto krátkom období sa púčiky zbierajú ručne a len za priaznivého počasia. Zber musí prebehnúť skoro ráno, kedy je na plantážach ešte ranná rosa a čajové lístky sú zatvorené. Čaj sa vyrába len z púčikov s bielym páperím. Nie je fermentovaný ako čierny čaj. Následne sa čajové lístky nechajú zvädnúť, trasením na platoch sa ľahko pokrčia, čo vedie k ich ľahkej oxidácii, potom sa vysušia na slnku. Sušené lístky bieleho čaju sa následne triedia podľa veľkosti.

White tea 3.jpg

Biely čaj a jeho pozitívne účinky na zdravie

Šetrné spracovanie bieleho čaju uchováva veľké množstvo antioxidantov , rovnako ako u mladých čajových lístkov. Antioxidanty bránia organizmus pred vplyvmi voľných radikálov. Antioxidanty znižujú cholesterol, udržujú naše telo v dobrej kondícii, blahodárne pôsobia na srdce, kosti a zažívanie, pomáhajú v boji s baktériami a vírusmi a celkovo posilňujú imunitný systém. Jeho antivírusové a antibakteriálne účinky sú silnejšie ako u zeleného čaju.

Biely čaj ďalej pôsobí ako omladzujúci prostriedok , napomáha pri redukcii hmotnosti, znižuje krvný tlak a chráni nás tak pred chronickými civilizačnými chorobami. Predchádza vzniku paradentózy a zubného kameňa. Nezanechá na zuboch hnedý povlak ako napríklad čierny čaj alebo káva pretože má menej farbív. Vďaka prítomnosti aminokyseliny L-theanine nám pomáha bojovať so stresom.

V bielom čaji sa nachádzajú polyfenoly, ktoré predchádzajú vzniku rakoviny. V bielom čaji sa oproti zelenému a čiernemu nachádza najmenšie množstvo kofeínu. Pre porovnanie biely čaj obsahuje približne 15 mg kofeínu, zelený čaj 20 – 30 mg, čierny čaj 40 – 60 mg a káva 120 – 150 mg.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané