5 chýb pri skladovaní potravín

Zdieľať
Discover_clamp lip_jars b70924b1.jpeg

Niekedy stačí rozdiel o 1 ° C, aby sa jedlo pokazilo.

A aké chyby robíme pri skladovaní potravín?

Discover_clamp lip_jars b70924b1.jpeg

Zlé vedomosti o potravinách

Pri zachovaní čerstvosti potravín je dôležitá teplota, intenzita svetla aj vlhkosť vzduchu.

Skladovacie priestory pre potraviny by mali spĺňať špecifické nároky, aby nedochádzalo ku skaze jedla. Napríklad aj odchýlka 1 ° C môže mať vplyv na kvalitu potravín. Preto je dôležitá stála teplota, vlhkosť a obmedzené množstvo svetla. Ak chceme napríklad skladovať jesennú úrodu v pivnici, je potrebné zabezpečiť, aby sa teplota pohybovala v rozmedzí 1 až 5 ° C. Konkrétne podmienky potom samozrejme závisia od typu potraviny a účelu skladovania.

Ponechanie v originálnom balení

Ak máte pocit, že najlepšie je nechať nakúpené jedlo v obale, v ktorom bolo kúpené ste na omyle. Napríklad cereálie v igelitovom sáčku by mali byť po otvorení určite dané do dózy. Pravda, pre krátkodobé uchovanie plastový sáčok postačí. Pri dlhšom skladovaní sú však tieto potraviny ohrozované vznikom plesní či výskytom rôznych škodcov, akými sú potravinové červy či myši, pre ktoré nie je igelit žiadnou prekážkou. Okrem toho toto balenie neumožňuje jedlu dýchať a zadržiava vlhkosť.

Ideálne by sa tieto potraviny mali na dlhšiu dobu skladovať v sklenených nádobách s uzáverom. Tie poskytujú dostatočnú ochranu pred škodcami a zároveň sa do nich nedostane skazonosná vlhkosť.

Gallery 1438626340 food storage.jpg

Prekročenie doby skladovania

Možno najčastejším problémom je, že uchovávame doma potraviny oveľa dlhšie, než je bezpečné. Najčastejšie sa to stáva u mrazených potravín. Iste máte doma jedlo v mrazáku dlhšiu dobu ako dva roky. Pritom by ale nemalo byť surové mäso v mrazničke dlhšie ako 2 až 4 mesiace, varené až jeden rok. Ovocie a zeleninu môžeme bezpečne zamraziť na 8 až 12 mesiacov.

D46049b417388ba1607bdd265af5676f5b22820b.jpg

Označte si každý balíček pred vložením do mrazničky dátumom zamrazenia. Len tak získate prehľad, ako dlho tam sú. Ani u mrazených potravín nie sú enzymatické procesy zastavené úplne, a tak aj takto uchovávané jedlo podlieha skaze.

Open fridge full of fresh fruits and vegetables, healthy food background, organic nutrition, health
Open fridge full of fresh fruits and vegetables, healthy food background, organic nutrition, health care, dieting concept

Mäso na tanieri

Pred vložením mäsa do chladničky je nutné ho vložiť do uzatvárateľnej nádoby. V opačnom prípade baktérie, ktoré sa v surovom mäse tvoria, kontaminujú i ostatné skladované potraviny, ktoré sa tak stanú zdraviu nebezpečné. Pri tepelnej úprave mäsa sa síce týchto baktérií zbavíme, ale nie všetky suroviny, ktoré v chladničke máme, varíme.

Meat 800x500.jpg

Ideálne je surové mäso zaliať olejom, vydrží potom v chlade 2 až 3 dni. Pokiaľ ho chceme skladovať mimo chladničku, je nutné ho posoliť a uložiť na chladné miesto s teplotou 3 až 5 ° C.

Paradajky do chladničky?

Vynález chladničky spôsobil revolúciu v uchovávaní potravín, ale nie každá potravina patrí automaticky do chladničky. Naopak, niektorým pobyt v nej uškodí. Existuje rozšírená predstava, že chladiť v chladničke môžeme ktorúkoľvek zeleninu či ovocie. To nieje pravda.

Paradajky kvôli nízkej teplote nedozrievajú tak ako zemiaky. Škrob sa pri nízkych teplotách rýchlo mení na sacharidy a tie sa tak paradoxne kazia rýchlejšie, než keď ich uchovávame v pivnici pri teplote okolo 8 až 10 ° C.Nízku teplotu neznesú ani banány či hroznové vína.

Do chladničky by sme nemali dávať ani chleba v igelitovom sáčku. Chlieb a pečivo všeobecne potrebuje dýchať. Vrecko navyše zadržiava vlhkosť, čo podporuje vznik plesní.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané